Metody i zastosowanie barwników do drewna

Dodano: 2017-08-30 Przez: admin


 
Czy wiesz, jakie istnieją metody wykorzystywane do barwienia drewna? Czy umiesz wymienić choć kilka z nich? Czy wiesz, jakie produkty są wykorzystywane do tego zadania. Zobacz sam/a.
 
Metoda barwienia drewna w dużej mierze uzależniona jest od wykorzystania barwionego materiału. Zarówno sposób, jak i środki do barwienia drewna w takich przypadkach znacznie będą się różniły od siebie. Inne barwniki do drewna będziemy stosować do drewna wewnątrz pomieszczeń, a jeszcze inne tam, gdzie drewno będzie wystawione na działania warunków atmosferycznych. W takim przypadku drewno musi być zabarwione lakierami o odpowiedniej wytrzymałości na wodę, czy bardzo zmienną temperaturę.
 
Lakiery barwiące drewno
Lakiery barwiące drewno specjalnego przeznaczenia, to specyficzne preparaty wykorzystywane w żeglarstwie, mające nie tylko uodpornić drewno na działanie wody, ale je wzmocnić i uszczelnić jego strukturę wewnętrzną. Ze względu na walory estetyczne drewna i jego rozmaite zastosowanie, barwimy drewno przeznaczone na meble, czy drewniane przedmioty codziennego użytku. Zazwyczaj do tego wykorzystywane są barwniki wodne tj. bejce o nieskończonej gamie kolorów lub jeszcze bardziej intensywne w swojej barwie tusze do drewna.
 
Środki barwiąco wyrównujące do drewna
Istnieją również środki barwiąco-wyrównujące kolorystykę drewna, gdzie różnica taka bardzo często występuje w drewnie pozyskiwanym z drzew iglastych. Metod, jakimi barwimy drewno jest również, co najmniej kilka. Może ono być barwione tylko zewnętrznie, w postaci nakładanej substancji koloryzującej jedno lub wielokrotnie, ale może ono być nasączane barwinki całkowicie, jak ma to miejsce w wielu przypadkach bejcowania. Barwniki do drewna mogą przybierać postać substancji chemicznych produkowanych w laboratoryjny sposób, ale mogą to być i barwniki naturalne w postaci proszku lub też pigmentów pozyskiwanych z innych roślin. Rodzaj oraz sposób barwienia drewna zależy od jego rodzaju, przeznaczenia i efektu, jaki mamy przy tym osiągnąć. Może to być uwypuklenie struktury słojów, wyrównanie barwy, bądź ukryciu wad i defektów strukturalnych drewna.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy